Czy parestezje opuszków palców mogą występować na tle nerwowym?

Czy parestezja opuszków (uczucie skarpetkowe, nieprzyjemne) palców może być od nerwicy? Jakieś dwa lata temu kiedy miałem nadwagę tuż po zjedzeniu słodycza (kilka sekund) czułem właśnie to, bo pomyślałem, że mogę zachorować na cukrzycę, gdy przestawałem myśleć o cukrzycy, to znikało to uczucie. Co ciekawe nie wiedziałem wcześniej że to może być od cukrzycy (tylko sam coś sobie skojarzyłem chyba z pomiarem cukru - te uczucie). Teraz obawiam się o cukrzycę i znów ma z tym problem (nerwowy?)

Parestezje, uczucie mrowienia, drętwienia są częstym objawem ataków paniki, więc jak najbardziej mogą mieć podłoże nerwowe. Najczęściej wiąże się to z hiperwentylacją, czyli szybkim nadmiernym oddychaniem. Niemniej jednak polecam porozmawiać z lekarzem, który sprawdzi wydolność krążeniową, zleci podstawowe badania i odpowie Panu na pytania o ryzyku cukrzycy.