Czy parwowiroza mogła spowodować obumarcie?

Witam!
W 20 tyg. ciąży straciłam bliźniaki. Badanie usg wykonane 10 dni wcześniej nie wykazało żadnych nieprawidłowości i wszystko było w porządku. Po poronieniu zrobiłam szereg badań, a w tym również na parwowirus, który i w klasie IgM i IgG wyszedł dodatni.
Czy ten wirus mógł być przyczyną obumarcia płodów, mimo iż to był już drugi trymestr? Jaki wpływ będzie on miał przy kolejnej ciąży? Czy powinnam się do niej jakoś specjalnie przygotować? Jeszcze jedno pytanie. Czy może coś grozić mojemu 10-cio miesięcznemu synkowi zważywszy na to, że na pewno został nim zarażony?
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Witam serdecznie!
Zarażenie parvowirusem B 19 w czasie ciąży wiąże się z zwiększonym ryzykiem prawidłowego rozwoju płodu. Objawy bywają różne, od niedokrwistości po poronienie. Nie odpowiem Pani na pytanie, czy właśnie ta infekcja była przyczyną straty ciąży, gdyż nie znam całej Pani historii ciąży. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że wirus doprowadził do tego typu powikłań.
Jeżeli chce Pani podjąć ponowne próby poczęcia wskazane jest odczekanie co najmniej 3 miesiące. W tym czasie organizm powróci do prawidłowego funkcjonowania, a przeciwciała IgM zdążą się wyeliminować. Przed podjęciem starań wskazana jest wizyta u ginekologa, który zleci badania kontrolne.
Nie rozumiem, na jakiej podstawie podejrzewa Pani zakażenie wirusem u starszego dziecka. Przeciwciała IgM są typowe dla świeżego zakażenia, dlatego istnieje małe prawdopodobieństwo zakażenia synka.
Pozdrawiam