Czy picie alkoholu podczas chemioterapii jest szkodliwe?

Moja przyjaciółka w zeszłym roku miała usunięty ponad 5-centymetrowy guz piersi. Przed operacją miała podawaną chemię i guz w ogóle się nie zmiejszył, więc lekarze usunęli go. Po operacji miała podawaną radioterapię. Teraz będzie brała chemioterapię przez kilka miesięcy. Zauważyłam, że zaczyna pić piwo w sporych ilościach prawie codziennie i spala dwie paczki papierosów. Ostatnio zrobiła się bardzo nerwowa i złośliwa wobec swojej rodziny. Czy takie picie alkoholu jest szkodliwe i czy chemioterapia działa w korzystny sposob podczas takiego trybu życia?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Spożywanie alkoholu jest absolutnie niewskazane podczas leczenia chemioterapią - może nasilać niekorzystne, toksyczne skutki leczenia a zmniejszać skuteczność. Tym bardziej palenie papierosów. Proszę spróbować porozmawiać z koleżanką, gdyż takie postępowanie może tylko zaszkodzić.

Pozdrawiam serdecznie