Pieczenie języka jako objaw poważnej choroby

Od miesiąca ma zapalenie brzegów języka. Chodzę do internisty, brałam antybiotyk i nic nie pomogło. Lek Biogaia (probiotyk) i nic. Bioprazol i lek na alergie. Nic nie pomogło. Wyniki mam ok. Cukierwit. B 12 prawidłowe. Usg jamy brzusznej prawidłowe. Moje dolegliwości, czyli pieczenie języka nasilają się po południu. Właściwie to pieczenie języka występuje u mnie tylko po lewej stronie. Mam powiększone po tej stronie kubki smakowe i biały nalot na języku. Nie mam pieczenia w gardle czy w przełyku. Nic mnie nie boli, czasami tylko coś mnie zakuje pod lewym żebrem. Internista mówi, że to nie ma nic wspólnego z żołądkiem. Nie mam mdłościzgagi. Jakie powinnam zrobić badania i do jakiego specjalisty się udać, żeby stwierdzić co mi jest, bo bardzo mnie to pieczenie języka meczy i nie wiem co mi dolega. Martwię się, że to pieczenie języka to objaw jakiejś poważnej choroby, a ja jestem leczona nieskutecznie. Jak może być przyczyna pieczenia języka?

Raczej takie objawy nie wskazują na jakąś poważną chorobę. Być może przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy (jednak w takim przypadku objawem dominującym byłaby zgaga). Aby wykluczyć to schorzenie należałoby wykonać gastroskopię (najlepiej wcześniej w tej sprawie skonsultować się z gastroenterologiem). Jeśli problem tkwi w samym języku to należałoby skonsultować się z laryngologiem, który zajmuje się właśnie schorzeniami związanymi z językiem. Być może on po bezpośrednim badaniu wyjaśni przyczynę dolegliwości i wskaże odpowiedni sposób postępowania.

Magdalena Mroczek

Pieczenie jeżyka może wystąpić w przebiegu wielu różnych chorób. Czasami pojawia się po zjedzeniu np. ananasa lub kiwi. Poniżej wymieniono kilka najczęstszych przyczyn, które są powodem pieczenia jeżyka.

zakażenie grzybicze-najczęściej jest kandydoza, może do niej dochodzić w przebiegu osłabienia układu odpornościowego.
zakażenie bakteryjne. Może pojawić się również np. w przebiegu kiły. Obecnie występuje rzadko
zakażenie wirusowe-CMV czy półpasiec mogą również być powodem pieczenia języka.
stany zapalne w obrębie jamy ustnej zakażenie, konieczność noszenia niektórych rodzajów protez. Konieczna może być konsultacja z dentystą.
zjedzenie niektórych pokarmów-nie tylko kiwi i ananasa powodują pęcznienie języka, ale także papryczka chilli, kawa, czekolada, ziemniaki, ser, orzechy i figi.
Poza tym pieczenie języka może być wywołane niektórymi zmianami hormonalnymi występującymi przy menopauzie. Może być ono również spowodowane niektórymi środkami higienicznymi, tj. nowa pasta, szczoteczka do zębów czy płyn do płukania jamy ustnej.
Poza tym na pieczenie języka wpływ mieć mogą: awitaminoza, a zwłaszcza niedobór witamin z z grupy B oraz niski poziom kwasu foliowego, żelaza i cynku. Witaminy te można suplementować sztucznie lub próbować spożywać więcej warzyw i owoców. Poza tym znaczenie mieć może cukrzyca, niewydolność tarczycy, uczulenie np. na orzeszki laskowe. Czasami występuje neuropatia języka.
Pieczenie jeżyka może mieć poważne przyczyny oraz te całkiem błahe. Dlatego nie należy odkładać wizyty u lekarza na później, ale jak najszybciej umówić sie na wizytę do lekarza rodzinnego, który wykona wszystkie podstawowe badania krwi i moczu i w razie czego pokieruje do specjalisty.