Czy piersi po ciąży mogą urosnąć?

Witam, mam 24 lata i dwa lata temu urodziłam dziecko. Problem dotyczy moich piersi albo bardziej ich braku - mam niepełną miseczkę (chociaż moja mama czy babcie nie narzekały zbytnio na ich brak). Myślałam, że kiedy zajdę w ciążę coś się zmieni, ale niestety obeszłam się smakiem, ponieważ nie zmieniło się praktycznie nic oprócz ich jędrności (karmiłam piersią). Ostatnio jednak praktycznie przez cały miesiąc odczuwam ból w okolicach moich piersi, oprócz tego są bardzo wrażliwe na dotyk, dodatkowo bardzo zaczęły wychodzić mi pryszcze. Do tej pory miałam tak tylko przed okresem, a teraz jest to praktycznie codziennie, no i te pryszcze:( W ciąży nie jestem. Ten stan utrzymuje się przez jakieś dwa cykle, w których normalnie wystąpił okres, jak i jajeczkowanie. Czy to możliwe, że moje piersi się wreszcie obudziły? Czy w tym wieku i po przebyciu już swojej pierwszej ciąży mogę mieć jeszcze jakieś szanse na to, że zmieni się rozmiar moich piersi? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Wielkość piersi jest uwarunkowana wieloma czynnikami - przede wszystkim jest zaprogramowana genetycznie. Piersi rosną w okresie dojrzewania, ostateczny kształt uzyskując w ciąży i po okresie karmienia piersią. Raczej nie ma co liczyć, że w Pani wieku zwiększy się rozmiar piersi na zasadzie takiej jak w wieku dojrzewania. W piersiach może się za to zwiększyć ilość tkanki tłuszczowej, ale wynikało by to raczej z ogólnego przyboru masy ciała.

Wrażliwość piersi i bolesność jest częstą przypadłością kobiet w Pani wieku. Może wynikać z dyskretnych zaburzeń równowagi hormonalnej. Czasami nie są związane stricte z tkanką piersi, ale np. być konsekwencją nadmiernego obciążenia kręgosłupa (np. noszenie dziecka). Proszę się także zastanowić, czy w Pani diecie nie brakuje witamin. W przypadku dolegliwości bólowych piersi trzeba zrezygnować z picia mocnej kawy, palenia papierosów. Proszę stosować dietę bogatą w warzywa i owoce, można dodatkowo wspomóc się suplementami diety, olejkiem z wiesiołka lekarskiego.
Zmiany skórne być może wymagają konsultacji dermatologicznej.

Pozdrawiam serdecznie