Czy plamienia to już okres?

Witam.
Mam 18 lat i kochałam się ze swoim chłopakiem bez zabezpieczenia. Była ta chwila i nie spuścił się we mnie. Było to 29V, a pierwszy dzień ostatniej miesiączki to 15V, więc wypada to mniej więcej na koniec dni płodnych przy cyklu trwającym 29dni. Więc okres przypadał mi na ok.12 VI.
Cały czas bardzo się stresowałam, że może jednak się coś stało niechcianego. A przy okazji mam straszne zawirowania w szkole przez koniec roku, poprawę ocen itp. 6VI bardzo bolał mnie brzuch, jak na okres, a 8VI dostałam lekkich plamień, które również pojawiły się 9VI. Dzień później 10VI dostałam okres, wyglądający, jak zawsze, ale krótszy o dzień i niebolący. Miałam już taki, ale zawsze jest ten strach i te plamienia.
Dlatego się pytam. Czy te plamienia mogę podciągnąć pod okres, czy co to może być?
Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Plamienia mogły być związane ze stresem. Miesiączka o podobnej jak dotąd obfitości i długości trwania z dużym prawdopodobieństwem wyklucza ciążę. Zawsze może Pani jednak wykonać test ciążowy, aby uzyskać całkowitą pewność. Gdyby plamienia przed miesiączką pojawiały się również w kolejnych kilku cyklach, konieczna może być wizyta u lekarza i diagnostyka ewentualnych zaburzeń hormonalnych. Plamienia bez związku z fazą cyklu mogą być również wywołane np. nadżerką szyjki macicy lub polipem.
Pozdrawiam!