Czy plamienie przed okresem jest normalne?

Dzień dobry,
mam 22 lata. Nie mam regularnych miesiączek i nie biorę środków antykoncepcyjnych. Mam pewien problem, już raz mi się zdarzyło mieć plamienie przed miesiączką w kolorze brązowym lub krwistym, a dopiero po tym miesiączkę.

Dwa dni przed miesiączką dostałam to plamienie i trwało jakieś 2 lub 3 dni, a potem dopiero miesiączkę, miesiączka była mniej skąpa niż zawsze. Za pierwszym razem powiązałam to ze stresem, ale teraz już nie wiem i zaczęłam się martwić.
Czy moje obawy są uzasadnione?
Proszę o odpowiedź, to dla mnie ważne.

Witam serdecznie!

Oczywiście krwawienie międzymiesiączkowe nie jest normalne i wymaga konsultacji ginekologicznej. Jeżeli dolegliwości występują po raz kolejny, to nie można już usprawiedliwiać ich stresem czy innym czynnikiem egzogennym.

Tak jak wspomniałam wcześniej, sugerowałabym wizytę u ginekologa, który zbada Panią ginekologicznie, być może wykona profil hormonalny.

Do najczęstszych przyczyn plamień przedmiesiączkowych zalicza się niewydolność ciałka żółtego, endometriozę, polipy, mięśniaki macicy. Niestety na podstawie Pani opisu nie jestem w stanie postawić diagnozy.

Pozdrawiam