Czy plamki w oku są poważne?

Już od jakiegoś czasu widzę dużo plamek na oku. Mam wrażenie, jakbym miała przed oczami kilkadziesiąt małych muszek. Najbardziej daje się to we znaki, jak jest jasno. Czy to poważne? Okulista kiedyś zapisał mi na to borówki, ale nie pomogły.
ponad rok temu

Lek. Karolina Dębska

Witam

Objawy, jakie Pani opisuje, przywodzą na myśl zjawisko tzw. mętów, czyli drobnych elementów pływających wewnątrz gałki ocznej. Zwykle występują jako zjawisko fizjologiczne i są najbardziej wyraźne przy patrzeniu na jasne tło np. na śnieg, często u osób noszących okulary do dali, ale nie tylko.
Niepokoić należy się jeśli objawy zaczną nasilać się w czasie, kiedy zwiększa się ilość lub wielkość mętów. Może to świadczyć o postępowaniu choroby, której mogą towarzyszyć męty, jak np. zaćma, jaskra czy zwyrodnienie cukrzycowe siatkówki oka.
W razie wątpliwości sugeruję udanie się do lekarza okulisty, który obejrzy dno oka przy użyciu silnego źródła światła i określi powagę sytuacji.