Czy płód jest za mały w stosunku do wielkości pęcherzyka ciążowego?

Mam 32 lata i 5-letniego synka. Planowałam kolejną ciążę. Nie zanotowałam daty ostatniej miesiączki (była na początku lipca br) i w sierpniu miesiączki już nie dostałam - miałam plamienie w środku lipca. Samopoczucie (bóle piersi, brzucha, osłabienie) i test ciążowy potwierdziły obecność ciąży.

Plamiłam przez 3 dni i poszłam do lekarza (mój przebywa na urlopie i poszłam do innego lekarza) i faktycznie potwierdził zagnieżdżenie pęcherzyka ciążowego o średnicy 3,1 cm co odpowiada 8w 5d oraz ciąży z echem "małego" płodu, bo CRL płodu to 0,53 cm co odpowiada 6w 2d. Far płodu to 121 bpm, pęcherzyk żółty o średnicy 0,51 cm. Widoczne są wylewy i stąd plamienia.

Po zaaplikowaniu leków przeciwkrwotocznych plamienia ustąpiły. Dostałam standardowo jeszcze lek na podtrzymanie, przeciwbólowy i witaminy. Najchętniej bym cały czas leżała, bo gdy chodzę kręci mi się w głowie i czuję osłabienie. Mam non stop mdłości i raza dziennie wymioty. Lekarz wysłał mnie od razu na zwolnienie z pracy i polecił odpoczynek.

Czy na tym etapie ciąży należy martwić się wielkością płodu? Czy płód powinien być dużo większy? Lekarz mówił, że jest duże zagrożenie poronieniem, polecił kontrolę wielkości za 2 tygodnie i standardowe badania. Może lepiej samej badać jeszcze betę dla uspokojenia? W jakich odstępach ją badać aby była wiarygodna??

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Występowanie istotnej rozbieżności szacowanego wieku zarodka i pęcherzyka ciążowego może wskazywać na zahamowanie rozwoju zarodka. W Pani przypadku jednak fakt, że ostatnia miesiączka wystąpiła na początku lipca wskazuje, że ciąża jest w wieku około 6 tygodni, a pęcherzyk jest większy niż przewidują to normy dla tego wieku ciąży.

Czasem pęcherzyk ciążowy ma wyjątkowo wydłużony kształt, przez co wiek ciąży określony na podstawie jego wielkości jest przeszacowany. Optymizmem napawa również fakt, że serce Pani dziecka bije prawidłowo, jest to najważniejszy wskaźnik żywotności płodu na tym etapie ciąży.

Proszę się nie denerwować i spokojnie odczekać do badania kontrolnego. W tej chwili najważniejszy dla Pani jest spokój i odpoczynek.

Pozdrawiam serdecznie!