Czy płód rozwija się prawidłowo?

Witam!
Tydzień temu byłam u ginekologa i lekarz oznajmił mi, że istnieją małe powody do niepokoju, ponieważ jego zdaniem istnieje prawdopodobieństwo, że ciąża nie rozwija się tak, jak powinna na ten tydzień ciąży.
Po korekcie wieku ciąży lekarz stwierdził, iż jestem w 9 tygodniu. Podczas tej wizyty był 9 tydzień i 4 dni, a wielkość dziecka wynosiła 2 cm. Lekarz powiedział, że jest to kilkudniowe opóźnienie i zalecił mi wizytę kontrolną za tydzień.
Dodam, że cykle miesiączkowe trwały u mnie 31 dni. Podczas poprzedniej wizyty, tj. w 6 tyg. i 4 dniu, zarodek miał 44 mm. Czy mam powody do niepokoju?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Myślę, że jeśli są powody do niepokoju, to nie z przyczyny przytoczonej przez Panią różnicy pomiędzy wiekiem ciąży, szacowanym wg USG, a tym obliczonym wg daty ostatniej miesiączki. Do owulacji mogło bowiem dojść kilka dni później, niż książkowe 14 dni od pierwszego dnia miesiączki. Jest to wręcz bardzo prawdopodobne, ponieważ Pani cykle trwały 31 dni, a nie 28, a owulacja następuje ok. 14 dni przed miesiączką.
Najważniejsze, że stwierdzono obecność zarodka i mam nadzieję również czynność jego serca. W takim układzie wszystko przebiega w porządku i nie powinna się Pani martwić, tym bardziej że nerwy nie służą nienarodzonemu dziecku.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego dalszego przebiegu ciąży!