Czy po 21 latach chorowania na cukrzycę typu 1 mam szansę otrzymać rentę?

Mam 40 lat i jak wcześniej wspomniałam, od 1991 r. choruję na cukrzycę typu 1 (2-3 wstrzyknięcia w ciągu doby w zależności od poziomu cukru). W tym roku mija 20 lat mojego stażu pracy. Do tego jestem alergiczką (uczulenie na roztocza), leczę się również na tarczycę, w ubiegłym roku wykryto w przełyku torbiel, leczę się na depresję od 2 lat. Ostatnio mam problemy ze zmuszeniem się do aktywności poza pracą. Ciągle chce mi się spać i jestem zmęczona (cukry w granicach normy 100-170 mg/dL). Ostatnio doszłam do wniosku, że jeżeli nie zajmę się bardziej swoim zdrowiem będzie źle, a nie chciałabym siedzieć na utrzymaniu męża, dlatego pomyślałam o rencie, czy mam na nią szanse? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Wszystko zależy od zaawansowania Pani chorób i obecności ewentualnych powikłań. Same wymienione przez Panią choroby raczej nie stanowią o konieczności przyznania renty. Jednak na podstawie samego Pani opisu trudno się na ten temat wypowiadać.

Powinna Pani porozmawiać na ten temat po pierwsze ze swoim lekarzem rodzinnym, a po drugie z prowadzącym diabetologiem. Konieczne jest zgromadzenie całej dokumentacji. Jeżeli diabetolog uzna, że jest szansa na uzyskanie renty, konieczne będzie złożenie dokumentów, a następnie weryfikacja ich przez komisję.

Pozdrawiam