Czy po badaniu USG tarczycy należy wykonać biopsję?

Czy po badaniu USG tarczycy z poniższym opisem należy wykonać biopsję? Czy po biopsji guzek może się uaktywnić? Opis USG: W badaniu uwidoczniono prawidłowo położoną tarczycę o wymiarach - płat prawy - 49 x 26 x 14 mm, w biegunie dolnym niejednorodna zmiana słabo wyróżniająca się z otoczenia o wym. 7 x 7 mm, płat lewy 48 x 19 x 15 mm, cieśn 3 mm. Echogeniczność miąższu prawidłowa. Echostruktura jednorodna, poza tym bez zmian ogniskowych. Tchawica bez cech ucisku.

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Zmiana w tarczycy typu guzkowego nie jest zbyt duża, ale sięga granicy około 1 cm średnicy i ma niejednorodną strukturę. W takim przypadku czasami zaleca się biopsję cienkoigłową i raczej w Pani przypadku takową zalecałbym (też wiek pacjenta wzięty pod uwagę). Oczywiście trzeba w tej sprawie skonsultować się z endokrynologiem, który zaleci odpowiedni sposób postępowania i podejmie ostateczną decyzję. Proszę się niczego nie obawiać. Na pewno biopsja cienkoigłowa nie spowoduje rozrostu guzka. To bez podstaw, niemedyczne poglądy.