Czy po cesarce mogę rodzić naturalnie?

Ostatni mój poród zakończył się cesarką, ponieważ było ułożenie odgięciowo twarzyczkowe. W czasie porodu tzn. cesarki lekarze musieli rozciąć dodatkowo macicę i chciałabym się dowiedzieć, czy gdy macica była rozcięta poziomo i pionowo to mogę rodzić naturalnie?

Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

Normal

Witam!
Uważa się, że dopiero stan po dwóch cięciach cesarskich stanowi względne wskazanie do ukończenia kolejnych ciąż tą drogą. Po przebyciu 1 cięcia cesarskiego możliwy jest poród siłami natury. Muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Po pierwsze nie występują dodatkowe komplikacje ze strony kobiety (np. wady budowy miednicy, niektóre choroby przewlekłe) lub płodu (np. nieprawidłowe położenie lub masa ciała). Konieczna jest również możliwość stałego monitorowanie stanu dziecka, aby w razie pojawienia się powikłań możliwe było szybkie przeprowadzenie cięcia cesarskiego.

Wytyczne mówią jedynie o tym, że poród drogą pochwową może się odbyć, jeżeli pozwala na to stan matki i płodu, nie odnoszą się do sposobu otwarcia macicy przy poprzednim cięciu. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Przed kolejnym porodem lekarz podczas badania oceni m.in. wytrzymałość Pani macicy i na tej podstawie podejmie decyzję o sposobie ukończenia ciąży.