Czy po cesarskim cięciu mogę rodzić naturalnie?

Mam 29 lat. Mam stwierdzoną macicę dwurożną. 8 miesięcy temu urodziłam przez cesarskie cięcie pięknego, zdrowego synka. Cięcie ze względu na miednicę ogólnie ścieśnioną. Ciąża przebiegła bez jakichkolwiek komplikacji. Z zajściem w ciążę też nie było problemów, ale odkąd dostałam okres (prawie 6 miesięcy po urodzeniu synka) po dwóch dniach od zakończenia krwawienia występują brunatne nieduże plamienia. Czasami przy tym boli brzuch, ale nie mocno. Dlaczego tak się dzieję? Proszę o opinie.
Serdecznie pozdrawiam. Basia

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Plamienie po menstruacji związane jest najprawdopodobniej z dochodzeniem do pełnej płodności i cyklu płciowego. Początkowo poziomy hormonów nie będą jeszcze w pełni ustabilizowane i może dochodzić do takich plamień. Jeśli jednak sytuacja będzie się powtarzała w kolejnych cyklach, może świadczyć o innym niż hormonalna przyczynie krwawień i konieczna będzie wizyta kontrolna u ginekologa.
Kiedyś przebycie cięcia cesarskiego było wskazaniem do ponownego cięcia w kolejnej ciąży. Obecnie zachęca się kobiety do porodu naturalnego, jeśli wskazanie do przebytego w przeszłości cięcia nie ma charakteru trwałego lub było wskazaniem ze względu na dziecko i nie powtarza się w kolejnej ciąży. Należy również określić w badaniu USG stan blizny po przebytym cięciu. Decyzja powinna należeć każdorazowo do lekarza. W Pani przypadku mozna sie jednak spodziewać, ze ponownie lekarz zadecyduje o rozwiązaniu ciązy drogą cięcie, poniewaz stwierdzono nieprawidłową budowę miednicy kostnej.

Pozdrawiam serdecznie!