Czy po ciąży zaśniadowej można stosować antykoncepcję?

Witam serdecznie. W 12. tygodniu ciąży miałam zabieg łyżeczkowania (powód przy badaniu USG - płód przestał się rozwijać). Po dwóch tygodniach odebrałam diagnozę histopatologiczną, w której napisano, że " niektóre kosmówki posiadają cechy zaśniadowe". Oczywiście udałam się niezwłocznie na konsultację do lekarza.

Beta HCG po dwóch tygodniach od zabiegu wyniosła 64,4 i na tej podstawie (?) lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne (uświadomił zarazem jak ważne jest teraz niezachodzenie w ciążę).

Wszystko niby w porzadku do momentu aż na stronach anglojęzycznych znanych organizacji traktujących o ciążach zaśniadowych napisane zostało, że absolutnie nie należy stosować antykoncepcji doustnej jeżeli beta HCG nie wróci do normy. Wystraszyłam się.

Czy można się dowiedzieć jakie jest stanowsko Państwa w tej sprawie, czy może powinnam udać sie na konsultacje do jeszcze jednego doktora? Czy mogę dalej stosować tabletki antykoncepcyjne w niecałe trzy tygodnie po zabiegu i z poziomem bety HCG 64.4?

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Weronika

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Istnieją badania empiryczne, które potwierdzają, że antykoncepcja hormonalna zmniejsza szansę dalszych powikłań po usunięciu zaśniadu groniastego. Antykoncepcja hormonalna jest też najpewniejszą metodą zapobiegania ciąży, co ma niebagatelne znaczenie w Pani przypadku. Jeżeli się Pani obawia rozpoczynania antykoncepcji w tej chwili, to nie ma przeszkód, aby odczekać aż poziom bHCG spadnie do zera. Powinno to nastąpić bardzo szybko, gdyż już teraz jest on niski.

Pozdrawiam serdecznie!