Czy po dwóch cesarskich cięciach mogę się starać o trzecie dziecko?

Urodziłam 2 chłopców przez cesarskie cięcie, pierwszego w 2004 r. z powodu spadku tętna dziecka i owinietej pepowiny wokół szyi, drugiego w 2008 r. z powodu wysokiego skoku cisnienia 210/170.

Czy możemy planowac trzecie dziecko? Jak dlugo trzeba czekać, by znow zajść w ciążę, czy w ogóle nie powinnam zachodzić w ciążę ze względów medycznych? Proszę o odpowiedź. Dziekuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wraz z każdym wykonanym cięciem cesarskim rośnie ryzyko powikłań w kolejnych ciążach. Możliwe powikłania to przerośnięcie łożyska (w najgorszym przypadku kosmki łożyskowe mogą nawet przebić macicę i spowodować krwotok wewnętrzny) czy poronienie.

Uważa się jednak, że dwie przebyte "cesarki" nie są przeciwskazaniem do trzeciej ciąży. Rónież okres, który upłynął od ostatniej ciąży pozwala Pani myśleć o kolejnym dziecku. Musi Pani jedynie zwrócić uwagę lekarza prowadzącego na fakt przebycia dwóch cięć w przeszłości.

Pozdrawiam serdecznie!