Czy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych dni płodne nastąpią szybciej niż zwykle?

Stosuję tabletki antykoncepcyjne w schemacie 24 + 4. Chciałabym przerwać stosowanie. Czy po odstawieniu ich po zużyciu całego opakowania, mój cykl będzie przebiegał normalnie, czy przez kilka dni będę fizjologicznie niepłodna tak jak po normalnej menstruacji?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dość często po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej owulacja występuje z pewnym opóźnieniem, nawet 14-dniowym. Co za tym idzie, miesiączka także może wystąpić później. Jednak nie liczyłabym na to, że po odstawieniu tabletek jeszcze przez jakiś czas można współżyć bez zabezpieczenia - to jest jednak ryzyko i chyba lepiej go nie podejmować...

Jeśli zażywa Pani tabletki 24+4, to cztery ostatnie tabletki nie zawierają hormonów (to placebo). Jeśli więc ma Pani zamiar odstawić tabletki, ich zażywanie nie ma większego sensu. Współżyć bez zabezpieczenia, np. w postaci kondoma, można do ostatniego dnia zażywania 24 tabletek zawierających hormony. Po zażyciu tych 24 tabletek zalecałabym Pani jednak stosowanie prezerwatywy, ale wybór oczywiście należy do Pani.

Pozdrawiam!