Czy po ponownym ugryzieniu kleszcza mogę mieć boreliozę?

Kilka miesięcy temu ugryzł mnie w ramię duży kleszcz ok.3 mm, kolor lekko czerwony; słyszałem, że to zwierzęcy (taki jeszcze mnie nie ugryzł, a miałem już od dzieciństwa sporo kleszczy tyle, że małych, czarnych, bo każde wakacje spędzałem na wsi w lesie). Jak każdego wyrwałem go sam ruchem obrotowym tyle, że naprawdę mocno musiałem rwać (wyrwany za drugim pociągnięciem). Po wyrwaniu powstała czerwona plamka taka jak zawsze na ok 4-6 cm, po ok 2 tygodniach znikła, tj. został tylko punkt, jakby maluteńka kropka jak po pobraniu krwi (sądziłem, że powodem była wielkość kleszcza). Minęło 2 miesiące i dokładnie to miejsce dało o sobie znać za ok. 5 dni, tj. powiększyła się plamka do ok. 5 mm i minimalnie zaswędziała w tym czasie. Po czym nastąpił powrót do wielkości małej kropki i przestało swędzieć.

A teraz minęło już ok. 3 miesiące po ugryzieniu i wróciła plamka sprzed miesiąca tyle, że dużo bardziej swędzi (nie drapie jej), swędzenie zaczęło promieniować wokół tej plamki, a nawet lekko boleć. Pytanie zadaję, ponieważ nie znalazłem podobnego pytania. Ps. dodam, że nie ma żadnego rumienia tylko to stare nawracające 5 mm ugryzienie. Nie wiem czy ta informacja ma jeszcze jakieś znaczenie, ale 2 tygodnie po kleszczu w łydkę ugryzł mnie (najprawdopodobniej komar), choć nie widziałem co, ale coś na pewno. I jak nigdy w życiu strasznie napuchła łydka, aż do kostki. Najpierw swędziała, później bolała, a na końcu miałem straszne skurcze tej łydki. Czy ugryzienie kleszcza mogło mieć z tym związek? Pytam, bo nigdy nie byłem na nic uczulony, ani takiej reakcji po ugryzieniu też nie miałem.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Obraz kliniczny, jaki Pan opisuje rzeczywiście nie jest typowy dla boreliozy. Jednak najczęściej reakcja alergiczna, czy też toksyczno-zapalna, która powstaje zaraz po usunięciu kleszcza znika i już nie nawraca. Dlatego też (zwłaszcza, że w wywiadzie jest dużo ugryzień kleszczy) - proponuję wykonanie badania przeciwciał w celu ostatecznego wykluczenia boreliozy.

Myślę, że raczej nie było związku sytuacji z kleszczem, z opisaną dotyczącą łydki. Mogła wdać się infekcja po ugryzieniu komara, np. wskutek zadrapania i nadkażenia. Jeżeli jednak trwało to krótko - być może to nie był komar i zareagował Pan alergicznie.

Serdecznie pozdrawiam!