Czy po zabiegu usunięcia zaćmy można uprawiać sport?

Witam, Jestem po operacji zaćmy w oku prawym i mam 2 pytania: 1. Czy po zabiegu zaćmy, to oko operowane zostanie delikatnie jaśniejsze i ta czarna źrenica pozostanie taka mała i nieruchoma niezależnie od nasilenia oświetlenia? To tak zostanie już na stałe? 2. Czy po zabiegu zaćmy są jakieś sporty których kategorycznie nie można uprawiać - bardziej pod kątem rekreacyjnym? Mam na myśli np. jazdę konną, czy jazdę na nartach.

witam. Podczas operacji zaćmy czasami samoistnie dochodzi do wypłukania części barwnika z tęczówki co może objawić się jaśniejszą tęczówką. W krótkim czasie po operacji źrenica może być ciągle pod wpływem leków podawanych podczas operacji np. silnie zwężających źrenicę, co może dawać efekt opisany przez Panią. Po kilkunastu dniach źrenica powinna powrócić do normy. Przebyta, prawidłowo przebiegająca operacja zaćmy nie jest przeciwskazaniem do uprawiania sportów rekreacyjnych - indywidualnie, decyzję jednak najlepiej jest skonsultować z lekarzem okulistą.

Witam.
1.Po operacji zaćmy źrenica może być mała , ponieważ w czasie kiedy była zaćma soczewka była bardziej wypukła i powodowała mechaniczne rozszerzenie źrenicy. Natomiast nie sądzę , żeby źrenica była nieruchoma niezależnie od naświetlenia i tak już została na stałe.
2.Nie ma specjalnych p/wskazań do uprawiania amatorskich sportów po operacji zaćmy , jednak należy pamiętać o 3 miesięcznym okresie pooperacyjnym bezpośrednio po zabiegu powstrzymującym się od większego wysiłku fizycznego.
Pozdrawiam