Czy poddać się zabiegowi balonikowania?

Mam 38 lat, kobieta. Dwa lata temu stwierdzono u mnie skrzep w prawej ręce. Operowano mnie i okazało się, że mam dodatkowe żebro, które musieli uciąć. Miała być poprawa po pół roku. Minęło dwa lata i jest coraz gorzej. Przed operacją puchła ręka i bolała tylko od łokcia w górę. Teraz jeszcze więcej puchnie i boli od palców, po szyję, kark i do połowy pleców. Każda czynność jaką wykonuję, sprawia mi ból i puchnięcie reki. Żyła jest cały czas widoczna na ręce. Lekarz powiedział, że powinnam poddać się operacji, która polega na wprowadzeniu przez żyłę i włożeniu balonika. Nie rozumiem tego, ale boje się podjąć, ponieważ jestem praworęczna. Proszę o odpowiedź.

38 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!
Aby rozważyć wskazania do przeprowadzenia zabiegu (balonikuje się tętnice, nie żyły), należy w pierwszej kolejności ocenić stan naczyń, by odnieść dolegliwości do ewentualnych zmian patologicznych. W pierwszej kolejności proponuję wykonanie USG doppler tętnic dogłowowych (z prześledzeniem w miarę możliwości pnia ramienno-głowowego) oraz ocenę naczyń w kończynie górnej (tętnic i żył).
W razie dalszych wątpliwości wskazana jest angiografia naczyń w klatce piersiowej - aby ocenić aortę i jej górne odgałęzienia.
Dopiero na takiej podstawie można ocenić wskazania do przeprowadzenia zabiegu. Ponieważ nasilają się opisane przez Panią dolegliwości - na pewno potrzebna jest dalsza diagnostyka i odpowiednie postępowanie terapeutyczne.
Serdecznie pozdrawiam!