Czy podniesiony poziom cukru w moczu może oznaczać cukrzycę?

Jestem w ciąży, miałam badanie krwi - wyszło bardzo dobrze. Miałam wizytę u położnej i ta nie chciała wziąć do badania moczu porannego tylko popołudniowy, wtedy kiedy byłam po dużym posiłku nie jednym. Czy ten wynik może oznaczać, że mam cukrzycę? To moje kolejne dziecko, które będzie duże, poprzednie miały 4.300 i 4.100, ale po test glukozy był prawidłowy. Proszę o pomoc i dziękuję bardzo.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Jeżeli w moczu kobiety ciężarnej pojawia się cukier, może świadczyć to o pewnych zaburzeniach gospodarki węglowodanowej, między innymi o cukrzycy. Aczkolwiek śladowe ilości białka lub cukru mogą także być związane z fizjologicznym obniżeniem się nerkowego progu filtracyjnego nerek w ciąży. Zdecydowanie nie powinno uśpić to jednak naszej czujności.

Generalnie istnieje zasada, że cukier pojawia się w moczu, jeśli jego ilość we krwi przekracza 180 mg/dl. Dlatego też zdecydowanie powinna mieć Pani powtórzone badania - zarówno te moczu, jak i krwi. Krew jak jak najbardziej powinna być pobrana na czczo, aczkolwiek, by ocenić glikozurię, nie ma takiej konieczności - może być to przypadkowa zbiórka moczu.