Czy polipy mogą występować u dzieci? Jak się je leczy?

Mój dwuletni synek ma w nosku chyba polipy, tak mi się wydaje. Czy jakoś można je wyleczyć? Czy są na to jakieś leki? Nie mam opisu, ponieważ nie byłam jeszcze u laryngologa. Chcę wiedzieć, czy tak małe dziecko może mieć polipy?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Polipy nosa są łagodnymi przerostami błony śluzowej nosa spowodowanymi odczynem zapalnym. Rozwijają się najczęściej u osób dorosłych, średnio w 4. dekadzie życia, wyjątkowo natomiast występują u dzieci. W takich przypadkach zawsze obowiązują badania w kierunku poszukiwania ich przyczyn, związanych zazwyczaj z defektem genetycznym. Rozpoznanie polipów nosa obejmuje wywiad, badanie laryngologiczne oraz badania dodatkowe. W ciągu ostatnich 30 lat leczenie polipów nosa z całkowicie chirurgicznego zmieniło się na zachowawcze. Polega ono na podawaniu sterydów donosowo.