Czy pomimo plamienia mogę być w ciąży?

Dzień dobry. Mam 34 lata, od trzch miesięcy nie stosuję plastrów antykoncepcyjnych *****, ponieważ staramy się z mężem o kolejne dziecko. Zawsze miałam regularne miesiączki. I wreszcie w tym miesiącu :) spóżnia mi się o 4 dni. Ucieszyłam się, że jestem w ciąży. Jednak test wyszedł negatywnie. Wczoraj na bieliźnie pojawiła się mała brunatna plama. Dzisiaj też. Czy to możliwe, że test zrobiłam za wczesnie, i mimo tych "plamek", mogę być w ciąży? Magda111

Witam!

Miesiączki po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej mogą być przez kilka miesięcy nieregularne, a co za tym idzie również owulacje i dni płodne się przesuwają.

Brązowe plamienie to objaw niewielkiego krwawienia z dróg rodnych. Takie objawy niekiedy poprzedzają wystąpienie miesiączki oraz pojawiają się w czasie owulacji.

Z drugiej strony plamienie czasem towarzyszy zagnieżdżaniu się zarodka w macicy. Występuje wówczas mniej więcej w terminie spodziewanej miesiączki (8-12 dni po zapłodnieniu).

Istnieje możliwość, że owulacja wystąpiła później niż to wynikało z Pani wyliczeń. W takiej sytuacji, jeżeli doszło do zapłodnienia, test mógł być jeszcze ujemny. Testy ciążowe badają w moczu stężenie hCG. To hormon produkowany przez zarodek od momentu zagnieżdżania się w macicy.

Powinna Pani powtórzyć test ciążowy. Do badania najlepiej użyć porannego moczu, w którym stężenie oznaczanego hormonu jest największe. Jeżeli plaminie było wczesnym objawem ciąży, wynik powinien być już dodatni.