Czy poprzez pacałunek można zarazić się kiłą?

Witam, czy przez pocałunek można się zarazić kiłą, czy jest to duże prawdopodobieństwo? Jeśli tak, to jakie mogą być objawy? Po jakim czasie od zdarzenia można zrobić badania? Jak długo trzeba czekać na wynik badania. Czy przez zwykły uścisk dłoni można się zarazić tą chorobą. Naczytałem się w internecie tyle informacji, że już głowa mi pękła.

Witam! Kiła jest chorobą bakteryjną, czynnikiem chorobotwórczym jest krętek blady. Pocałunek jest kontaktem, poprzez który może dojść do przeniesienia kiły, ale tylko w określonych sytuacjach, w których dochodzi do bezpośredniego kontakt warg, jamy ustnej czy języka ze zmianą chorobową w której znajdują się krętki blade, czyli z tzw. zmianą pierwotną. W związku z tym pocałunek osoby ze zmianą pierwotną w obrębie ust, jamy ustnej czy też seks oralny może doprowadzić do przeniesienia zmiany. Podawanie ręki osobie chorej nie prowadzi do przeniesienia zakażenia. Objawy kiły są bardzo różnorodne w zależności od okresu choroby. Początkowym objawem jest zmiana pierwotna, która ma charakter niebolesnego owrzodzenia z sączącą wydzieliną zawierającą krętki. Po około 2 tygodniach dochodzi do powiększenia regionalnych węzłów chłonnych. W dalszym etapie choroby (średnio 3-6 tygodni po wystąpieniu owrzodzenia) objawów może być wiele, może to być m.in. wysypka kiłowa. W późnym etapie zachorowania (po ok. 3 latach) objawy są związane z zajęciem centralnego układu nerwowego oraz narządów wewnętrznych. W przypadku jeśli ma Pan uzasadnione podejrzenia co do ryzykownego kontaktu płciowego warto zastanowić się nad diagnostyką. Jeśli zauważył Pan zmianę odpowiadającą cechami zmianie pierwotnej w jakiejkolwiek części ciała to konieczna jest wizyta u dermatologa. W takiej sytuacji najlepszą metodą diagnostyczną jest bezpośrednie badanie wydzieliny pod mikroskopem w ciemnym polu widzenia oraz wykonanie odczynu Wassermana. Jeśli nie zauważył Pan żadnych zmian, ale podejrzenia są uzasadnione warto wykonać badania serologiczne. Całkowitą pewność powinno dać wykonanie kilku badań: Odczynu Wassermana (tzw. WR) oraz FTA-ABS. Najwcześniej dodatnie stają się odczyny FTA-ABC bo w około 3-4 tygodniu, Odczyn WR natomiast jest wiarygodny dopiero 4-6 tygodni po zakażeniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości proponuję skonsultować problem z dermatologiem-wenerologiem. Pozdrawiam serdecznie!