Czy powinienem odnowić szczepienia?

Witam serdecznie, chciałbym zasięgnąć informacji odnośnie konieczności bądź potrzebie odnowienia szczepionki lub zalecenia innej. Jestem z rocznika 1987 i myślę, że byłem obowiązkowo szczepiony zgodnie z tym jak osoby w z tego roku. Szczególnie chodzi mi o choroby typu odra, różyczka, WZW A. Niedługo będę miał przeprowadzony zabieg i byłem też szczepiony na WZW B (1 raz, choć byłem szczepiony 3 razy ok. 10 lat temu). W wakacje wybieram się ponadto na Bliski Wschód - prosiłbym również o poradę. Będę bardzo serdecznie wdzięczny za pomoc. Mateusz
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
U dorosłych zaleca się szczepienia:
- przeciwko WZW B (o ile nie było przeprowadzone w przeszłości w ramach szczepień obowiązkowych);
- przeciwko WZW A  osobom wyjeżdżającym do krajów o niskim poziomie higieny i standardów sanitarnych. Podaje się dwie dawki szczepionki w odstępie 6-12 miesięcy;
- przeciwko odrze,śwince,różyczce - osobom nigdy nie szczepionym  podaje się 2 dawki szczepionki w odstępie 4 tygodni. U szczepionych w przeszłości podaje się tylko jedną (przypominająca) dawkę szczepionki;
- przeciwko błonicy i tężcowi osobom po 19 roku życia, mającym za sobą  szczepienie podstawowe  wskazane jest podawanie przypominającej dawki szczepionki raz na 10 lat;
-przeciwko ospie wietrznej- osobom które nie zostały zaszczepione w ramach szczepień obowiązkowych i nie przebyły tej choroby w przeszłości.
Więcej informacji na temat dodatkowych szczepień zalecanych przed podróżą do poszczególnych krajów znajdzie Pan w internecie.