Czy powinnam mieć wykonaną biopsję powiększonego węzła chłonnego?

Witam! Jestem 24-letnią kobietą. Badanie USG (przeprowadzam co około 1,5 roku z powodu budowy piersi zrazikowej) wykazało: sutki bez zmian ogniskowych. Okolice zabrodawkowe prawidłowe. Przewody nieposzerzone. W dolnym piętrze pachy lewej węzeł 24,6 mm x 9,6 mm x 10 mm - unaczyniony skąpo, od strony wnęki, która jest widoczna. Do kontroli za 1 miesiąc. Innych powiększonych węzłów - obustronnie nie uwidoczniono. Mam też po tej lewej stronie drobne odczynowe karkowe węzły wrzeciopnowatego kształtu do 12,6 mm. Dr wykonująca powiedziała, że te karkowe to infekcyjne, a ten pod pachą może być po czymś (miałam dopiero co zapalenie mieszków włosowych - po goleniu bardzo mnie zaczęło pobolewać pod pachą szczególnie lewą i widocznie nieco się powiększyła).

Dodam, że przy ostatnim badaniu 1,5 ten węzeł już był powiększony - ale dużo mniej - do 13 mm. Mam go kontrolować, za miesiąc. Bardzo się boję. Mam nerwicę lękową i fakt że muszę czekać mnie martwi. Czy to źle, że lekarz nie zlecił biopsji? Ogólnie lewe ramię mnie często pobolewa, nawet ucisk ramiączka od stanika, czy torebka na tym ramieniu wywołuje czasem ból, znikający bo usunięciu ucisku. Czy może mieć jakieś znaczenie, że zawsze śpię na tej ręce i bywa, że wtedy pod pachą pobolewa? No i czy skrzywienie kręgosłupa może mieć tu znaczenie? Lewą stronę ciała mam bardziej obciążoną. Będę wdzięczna za podpowiedź.

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Witam serdecznie! Węzły chłonne najczęściej powiększają się w wyniku przebytej infekcji. W ocenie węzłów chłonnych istotna jest ich lokalizacja a także obraz w badaniu USG. W przypadku węzłów chłonnych szyjnych, karkowych, pachowych lub pachwinowych możliwe jest ich powiększenie w wyniku kontaktu z czynnikiem infekcyjnym z zewnątrz, czyli np. bakteriami lub wirusami wnikającymi do organizmu przez układ oddechowy/pokarmowy, ale także - w przypadku węzła chłonnego pachy także np. zapalenie mieszków włosowych itp.

Jeżeli w obrazie piersi wszystko jest w porządku, obraz węzła nie budzi niepokoju, a w badaniach morfologii krwi (nie wiem czy miała Pani wykonane - trzeba wykonać pełną morfologię krwi z rozmazem + OB lub CRP) - nie zostaną stwierdzone nieprawidłowości, zaleca się obserwację - tak jak to uczyniono w Pani przypadku. Dolegliwości bólowe są najprawdopodobniej związane ze skrzywieniem kręgosłupa oraz obciążaniem jednej strony ciała. Pozdrawiam