Czy powinnam odstawić lek?

Mam 25-26-dniowe cykle. Od kilku lat staramy się o dziecko. Udało się 2 razy, ale niestety poroniłam. Tym razem spróbowaliśmy inseminacji. W 10 d.c. była inseminacja w 11 d.c. już nie było pęcherzyka. Od 12 dnia cyklu biorę D***, z zalecenia lekarza powinnam go przyjmować do wystąpienia miesiączki. Dziś jest 36 d.c. Miesiączka się spóźnia ok. 10 dniu. 2 razy robiłam test ciążowy. Pierwszy w dniu spodziewanej miesiączki, czyli 26 d.c. a drugi dziś w 36 d.c. Obydwa wyszły negatywne. Nie wiem co mam zrobić, czy powinnam odstawić D***, czy jeszcze poczekać?

Proszę o radę.

Lek. Marta Hat

Witam!

Odstawienie D*** nie zaszkodzi. W niektórych przypadkach nie jest on w ogóle podawany po owulacji. U kobiet z prawidłowymi cyklami owulacyjnymi  ma on pełnić tylko rolę wspomagającą.
D*** jest stosowany u kobiet w przypadkach niedoborów endogennego progesteronu, przy niepłodności związanej z niedomogą lutealną.

Skuteczność inseminacji (IUI – intrauterine insemination) waha się od około 5-25 % na cykl.
Na skuteczność wpływ mają następujące parametry:
-jakość parametrów nasienia,
-wiek kobiety,
-ilość wystymulowanych dojrzałych pęcherzyków.

Efektywność inseminacji można oceniać po wykonaniu co najmniej trzech zabiegów. Jeżeli po wykonaniu sześciu zabiegów nie doszło do zapłodnienia warto rozważyć zapłodnienie pozaustrojowe (IVF).

U kobiet z cyklami owulacyjnymi skuteczność tej metody sięga 56% w ciągu 6 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie!