Czy powinnam odstawić luteinę?

Jestem w 13 tygodniu i 6 dniu ciąży. Od ok. 9 tygodnia biorę luteinę na skutek wystąpienia plamienia. Najpierw brałam 2 x dziennie po 2 tabletki, później 2 x dziennie po 1 tabletce. Po ostatnim badaniu lekarz - ginekolog zalecił odstawienie luteiny. USG wyszło poprawne (dziecko zdrowe, trofoblast jednorodny, przepływy krwi pępowinowej też), badanie ginekologiczne też ok. Zrobiłam sobie badanie z krwi i wynik wyniósł 42,91 ng/ml, ale było to 13 godzin po podaniu (dopochwowo). Czytałam, że czas trwania to do 13 godzin. Wiem, że wynik jest w normie dla tego wieku ciąży, ale mam obawy przed odstawieniem. Czy przedłużyć suplementację?

Witam serdecznie!
Przytoczony poziom progesteronu jest prawidłowy. Jeżeli w badaniu USG lekarz nie zauważył odchyleń oraz nie zaczęła Pani plamić po zmniejszeniu dawki progesteronu to nie ma wskazań do dalszego przyjmowania preparatu. Zwykle suplementację progesteronu stosuje się do końca pierwszego trymestru. W sporadycznych przypadkach można ją wydłużyć o kilka miesięcy. Jeżeli lekarz prowadzący zalecił odstawienie luteiny to powinna się Pani do tego zastosować. W przypadku nawrotu dolegliwości zawsze będzie Pani mogła wrócić do luteiny.
Pozdrawiam