Czy powinnam przed ciążą usunąć zmianę, czy mogę spokojnie starać się o dziecko?

Dzień dobry!

Mam 23 lata. W 2008 r. wyczułam w swojej piersi guzka. Zrobiono mi badanie usg oraz biopsję cienkoigłową. Jej wynik to: "Rozproszone oraz leżące w płatach komórki nabłonka przewodowego, pojedyncze komórki mioepitelialne". Guzek ma wymiary ok. 1 cm i od 2008 roku do teraz nie powiększył się. Przez cały ten okres byłam u kilku lekarzy jedni twierdzili, że nie ma potrzeby wycinania zmiany drudzy radzili, żeby ją usunąć. Planujemy z mężem ciążę i tu pojawia się problem: co zrobić, czy powinnam przed ciążą usunąć zmianę, czy mogę spokojnie starać się o dziecko?

Bardzo proszę o odpowiedź, Jola.

Witam serdecznie,

oprócz wyniku biopsji istotny jest także wygląd guzka w badaniu USG. Jeżeli nie ma cech potencjalnie złośliwych oraz nie powiększa się od 2008 roku, guzka nie potrzeba wycinać. Jeżeli jednak istnieją u Pani czynniki ryzyka raka piersi (szczególnie rak piersi u członkiń najbliższej rodziny) wtedy należałoby zmianę raczej usunąć.

Pozdrawiam serdecznie