Czy powinnam przerwać antykoncepcję?

Witam. Mam 28 lat. Mój cykl miesiączkowy przeważnie był dość regularny (26-30 dni). Od mniej więcej czterech miesięcy coś jest nie tak, spóźnia się nawet do 5 dni. Jak już nadejdzie, to zaczyna się w ten sposób, że przez pierwsze trzy dni jest to delikatne plamienie, a potem normalne krwawienie. Postanowiłam także zażyć tabletki antykoncepcyjne. Spodziewana miesiączka powinna nastąpić ok. 10 stycznia i rzeczywiście nastąpiło delikatne krwawienie, ale bardzo znikome. Sądząc, że zaczyna się tak jak zwykle, zażyłam pierwszą tabletkę. Jednak po mniej więcej trzech tabletkach, plamienie ustało. Po wybraniu ok. 12 tabletek znów pojawiło się krwawienie, jednak tym razem mocniejsze, jakby w tym właśnie momencie przyszła miesiączka. Czy w odpowiednim czasie zażyłam pierwszą tabletkę? Czy powinnam przerwać antykoncepcję i czy jest ona skuteczna?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno ocenić, jak jest dokładnie w Pani przypadku... Najwidoczniej zdarzyły się u Pani jakieś zaburzenia hormonalne, które zaciemniają obraz cyklu. Niech Pani rozważy taką sytuację - plamienia, na początku których rozpoczęła Pani opakowanie, były miesiączką (przemawia za tym właściwy termin ich wystąpienia). Przyjmowane w pigułkach hormony zahamowały krwawienie, a w środku cyklu wystąpiły plamienia, które są jednym ze skutków ubocznych stosowania pigułek (występują często podczas pierwszych 3-4 opakowań). W takiej sytuacji byłaby Pani w pełni zabezpieczona. Jednak Pani opisuje te krwawienia w środku cyklu jako dosyć obfite...

Jeśli uważa Pani, że wytłumaczenie, które Pani napisałam nie jest wystarczające, to proszę stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez cały ten cykl, podczas przerwy oraz przez 7 pierwszych dni następnego opakowania. Może też Pani udać się do lekarza, być może warto zmienić preparat na inny, zawierający większą dawkę hormonów (to zapobiega plamieniom w środku cyklu).

Pozdrawiam!