Czy powinnam się niepokoić podniesionym poziomem limfocytów?

Ostatnio robiłam sobie badania i wszystko w nich jest w normie oprócz LYMPH%, tzn. nie wiem właśnie dokładnie, czy powinnam się już tym niepokoić, ale komputer wyraźnie pogrubił ten wynik, że jest poza normą. A mianowicie mój wynik to 47, a granica to 20-40. Dodam, że mam 23 lata i jestem kobietą. Czym może być spowodowane takie podniesienie, skoro nie jestem na nic, o czym mi wiadomo, chora?

Redakcja abcZdrowie

Myślę, że nieznacznie podwyższony odsetek limfocytów w rozmazie automatycznym (przy prawidłowych pozostałych parametrach morfologii krwi) nie jest powodem do niepokoju i nie musi od razu wskazywać na poważną chorobę. Rozmaz automatyczny nie zawsze jest wiarygodny, bo komórki zlicza komputer i może nie zawsze kwalifikować je do właściwej grupy, dlatego też dokładniejszy jest rozmaz ręczny. Poza tym wzrost liczby limfocytów często wynika z przebytej niedawno infekcji, zwłaszcza wirusowej.