Czy powinnam stosować dodatkowe zabezpieczenie, korzystając z tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, od 15 lat, choruję na cukrzycę typu 1, a od 3 lat na przewlekłe zapalenie tarczycy Hashimoto. Cukrzyca jest b. dobrze wyrównana hba1c 6,3% ,co do poziomu TSH z tym bywa różnie, tzn. ciężko utrzymać wynik na wyrównanym poziomie. Są miesiące, kiedy hormony są na idealnym poziomie, ale zaraz po tym przychodzi czas, że lecą drastycznie w dół albo w górę. Mój endokrynolog uspakaja mnie, że właśnie na tym polega ta choroba. Kiedy wszystko wydaje się być na wyrównanym poziomie, organizm reaguje niespodziewanie w drugą stronę.

Trzy miesiące temu zdecydowałam się z partnerem na stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Żaden ze specjalistów nie widział ku temu przeciwwskazań. Właśnie jestem w trakcie przyjmowania drugiego opakowania (pierwszy tydzień) tabletek Y******. Przez całe poprzednie opakowanie zabezpieczaliśmy się dodatkowo prezerwatywą ze względu na obawy przed ewentualnym osłabieniem działania tabletek antykoncepcyjnych przez chwiejny przebieg zapalenia tarczycy. Przyznam szczerze, że chcielibyśmy w końcu zaufać stosowanej metodzie hormonalnej bez konieczności zabezpieczania się dodatkowo. Tabletki przyjmuję regularnie, w czasie przerwy dokładnie na trzeci dzień pojawiło się krwawienie z odstawienia. Nie zaobserwowałam u siebie żadnych skutków ubocznych, co wskazuje na prawidłowy dobór tabletek. Czy dodatkowe zabezpieczenie w tej sytuacji ma w ogóle sens i czy jest konieczne? Pozdrawiam serdecznie!

Witam serdecznie!

Obie Pani choroby nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli endokrynolog prowadzący nie zauważył przeciwwskazań względnych to jak najbardziej może Pani zdecydować się na ten rodzaj zabezpieczenia. W obecnej sytuacji decyzja o odstawieniu dodatkowych metod antykoncepcji należy do Pani. Wiele kobiet, także zdrowych, chcąc mieć niemal całkowitą pewność o skuteczność zabezpieczenia korzysta z obu metod jednocześnie. Należy bowiem podkreślić, iż antykoncepcja hormonalna, choć najbardziej skuteczna ze wszystkich metod antykoncepcji, nie chroni 100% przed ciążą. Regularne przyjmowania tabletek oraz unikanie sytuacji mogących osłabić skuteczność preparatu powodują jednak, iż ryzyko ciąży jest znikome.
Pozdrawiam