Czy powinnam zaszczepić się na różyczkę przed ciążą?

Witam serdecznie, jestem kobietą w wieku 32 (1978), jestem już mamą 2-letniego chłopca. Zamierzam zajść w 2 ciążę, ale koleżanka wbiła mi do głowy, że powinnam się zaszczepić na różyczkę. Wiedziałam o tym przed 1 ciąża, ale zlekceważyłam temat i miałam szczęście - mój syn jest zwory, nie zachorowałam na żadna chorobę, a teraz cały czas myślę o tym szczepieniu - złe przeczucie? - bo boję się, że dziecku mogłoby się coś stać ;/ Czy mam się zaszczepić na różyczkę? Jakimi szczepionkami powinnam się zaszczepić? Proszę o nazwę - w aptekach proponują mi skojarzone odra, świnka i różyczka, ale nikt nie wie jak byłaby dobra dla mnie, zresztą jestem wysyłana od Iwana do pogana, nawet ginekolog i lekarz rodzinny nie wiedzą, jak mi mają przepisać. Pytałam w aptekach - nie mają szczepionek na sama różyczkę. Po szczepieniu jak długo powinnam się wstrzymać z zajęciem w ciążę? Słyszałam o 6 tygodniach, 3 miesiącach lub pół roku. Proszę o pomoc. Nadmienię, że nic mi nie wiadomo czy byłam kiedykolwiek szczepiona na różyczkę i czy na nią chorowałam. Zrobiłam badania, wyniki: rubella IgG 0,266 rubella IgM 0,3. Proszę o odp., zaczynam już powoli panikować, tym bardziej, że planowałam zajść w ciążę już w grudniu. Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W Pani przypadku niskie miano przeciwciał IgG  skierowanych przeciwko wirusowi różyczki wskazuje na brak nabytej odporności (poprzez szczepienie lub przebytą w przeszłości różyczkę), dlatego zalecałbym szczepienie przed planowaną ciążą.

Na terenie Polski nie są zarejestrowane szczepionki jednoskładnikowe przeciwko różyczce,  nie ma jednak przeciwskazań aby zaszczepiła się Pani szczepionką skojarzoną (podanie nazwy preparatu nie jest możliwe ze względów prawnych).

Należy pamiętać o tym, że bezpieczne zajście w ciążę jest możliwe po 3 miesiącach od szczepienia.