Czy powinnam zdecydować się na hormonalną terapię zastępczą?

Witam serdecznie! Mam 50 lat. W listopadzie 2011 roku przeszłam operację usunięcia macicy wraz z przydatkami. Powodem usunięcia były dwa nieduże mięśniaki. Po operacji czuję się dobrze. Mam co prawda uderzenia gorąca i nocne poty, ale one występują 3, czasami 4 razy na dobę. Mam dylemat, czy poddać się HTZ, czy na razie przyjmować preparaty roślinne. Moja dieta po operacji została wzbogacona o produkty sojowe. Przyjmuję także Climagyn. Zauważyłam jednak, że od pewnego czasu miewam huśtawki nastroju, jestem drażliwa, boję się także o stan mojej cery. Przeczytałam, że nie przyjmując hormonów szybciej się zestarzeję. Bardzo proszę o poradę.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Hormonalna terapia zastępcza jest sprawą bardzo indywidualną i niestety nie można jednoznacznie powiedzieć, że tak HTZ jest wskazane dla wszystkich w okresie menopauzy lub po zabiegach jakie u Pani zostały przeprowadzone.

HTZ ma swoje plusy i minusy i zazwyczaj włączenie tej terapii jest rozważane dla każdej pacjentki indywidualnie.
Wiadomo, iż stosowanie jej zdecydowanie poprawia samopoczucie pacjentki, dobrze wpływa na gospodarkę mineralną kości i faktycznie są dowody na to, iż poprawia kondycję skóry.

Jednak należy pamiętać, że są to hormony i mają również swoje działania niepożądanych, tj. zwiększone ryzyko raka endometrium, raka sutka, raka jajnika jak i złożona terapia hormonalna zwiększa ryzyko otępienia po 65 roku życia.

Terapia jest przeciwwskazana u kobiet z:
- ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby,
- guzem wątroby,
- czynnym procesem zakrzepowo-zatorowym,
- niedokrwistością sierpowatokrwinkową,
- hormonalnie zależnym guzem sutka lub narządu rodnego,
- cukrzycą,
- endometriozą,
- mastopatią.

Należy również pamiętać, iż HTZ nie możemy stosować do końca życia i w pewnym momencie należy je odstawić, a co za tym idzie, organizm pozbawiony dawki hormonów, które do tej pory były dostarczane może prezentować podobne objawy do menopauzy.

Są również bardziej naturalne metody do walki z objawami menopauzy. Jest mnóstwo kremów przeznaczonych specjalnie dla skóry dla kobiet w okresie klimakterium.

Podsumowując pacjentka musi podjąć decyzję sama. Trzeba rozważyć czy nieprzyjemne objawy są tak nasilone, że nie można sobie z nimi poradzić w inny sposób.

Pozdrawiam!