Czy powtórzyć badanie hcg?

Prawdopodobnie jestem w 5-6 tc. Prawdopodobnie, bo wyniki badań są sprzeczne. Zrobiłam beta hcg 23 marca - 3436 mlU/ml potem 25 marca 3243,60 (brak przyrostu, choć muszę nadmienić, że badania były robione w dwóch różnych laboratoriach)- zgłosiłam się z wynikiem do ginekologa- usłyszałam, że to prawdopodobnie oznacza, że ciąża jest pozamaciczna albo że nie rozwija się prawidłowo i żeby nie robić sobie nadziei. Dostałam skierowanie na usg. Zapytałam lekarza czy mam powtórzyć hcg ale stwierdził, że to nie ma już sensu.

Wybrałam się na usg (dopochwowe) i okazało się ze w macicy jest pęcherzyk i że bije serce(!!)- to wyglądało jak kulka z pulsującą kropką w środku- lekarz powiedział, że to wczesna ciąża. Teraz nie wiem już co mam myśleć czy robić to hcg - w piątek mam wizytę u lekarza (już innego) i nie wiem czy powinnam iść do niego z aktualnym wynikiem hcg czy nie? Czy to, że widać serce to oznacza, że zarodek rozwija się prawidłowo?
Bardzo proszę o pilną odpowiedź, ponieważ nie wiem do kogo się zwrócić, o ciąży wie tylko mój mąż (boję się mówić rodzinie, póki co) nie mam się kogo poradzić?
Z góry dziękuję, Agnieszka

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
To, w którym jest Pani tygodniu ciąży, zależy nie od wyniku badania, lecz od terminu ostatniej miesiączki. Brak podwojenia stężenia betaHCG w badaniach wykonanych w odstępie dwudniowym nie jest prawidłowy, jednak nie ma ścisłej reguły mówiącej, że z całą pewnością ciąża nie rozwija się prawidłowo. Można więc mieć nadzieję, tym bardziej że ciążę pozamaciczną, jak rozumiem, już wykluczono. Sam fakt stwierdzenia czynności serca zarodka nie wystarczy do wykluczenia zagrożenia dla ciąży. Jeśli jednak częstość bicia serca była prawidłowa (powyżej 100/min), to dobrze wróży! Radzę ponowić, jeśli Pani zdąży, badanie z krwi przed wizytą u lekarza.
Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!