Czy poziom beta hcg 407,80 mIU/ml nie jest za wysoki jak na 3 tydzień?

Witam, bardzo proszę o informację, czy poziom beta hcg 407,80 mIU/ml nie jest za wysoki jak na 3 tydzień i 6 dzień ciąży? Do 3 tygodnia ciąży norma wynosi tylko 50 mIU/ml, a więc u mnie jest znacznie powyżej normy. Proszę o szczerą odpowiedź, bo mam 32 lata i boję się zwiększonego ryzyka wystąpienia zespołu Downa i innych wad płodu, a zbyt wysoki poziom beta hcg może przecież oznaczać zespół Downa. Wiek mojej ciąży 3 tydzień i 6 dzień znam precyzyjnie z monitoringu i testów owulacyjnych.

Pani obawy nie maja podstaw merytorycznych. To jak Pani liczy wiek swojej ciąży ma tu chyba kluczowe znaczenie. Otóż przyjęło się na całym świecie podawać wiek ciąży w tygodniach od 1-go dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia. To wywołuje szereg wątpliwości, ale tak jest. W przypadku bHCG i prawidłowego przebiegu ciąży wartości zmieniają się b.dynamicznie - co 2-3 dni wynik ulega podwojeniu. Stąd w 5 tygodniu ciąży (od m-czki) wynik przeważnie oscyluje ok.600-1200.
Na koniec - jest Pani młodą osobą, gdzie ryzyko trisomii 21 nie jest wysokie, natomiast każdej ciężarnej poleca się współcześnie wykonanie przesiewowych badań prenatalnych. Wykonuje je się natomiast dopiero w 11-14 tyg. I tu interpretacja bHCG ma znaczenie, ale tylko WOLNEJ podjednostki i tylko przy analizie komputerowej w zestawieniu z innymi parametrami (PAPPA, CRL,NT itd)