Czy poziom progesteronu świadczy o owulacji, czy jest efektem zastosowania luteiny?

Witam serdecznie! Piszę z zapytaniem, od roku staramy się o dziecko z mężem, trzy dni temu dostałam od lekarza receptę na luteinę od 16 dnia cyklu do 25. Cykle zazwyczaj mam 28-dniowe, tak więc owulację zazwyczaj mam ok. 13/14 dnia. W tym cyklu jednak wiedziałam, że owulacja nieco się przesunęła i najwięcej śluzu oraz ból miałam w dniu 15, jednak 16 dnia rano temperaturę miałam bardzo niską, bo 36,3, tak jakby było jeszcze przed owulacją. Postanowiłam więc wstrzymać się z luteiną i wzięłam ją wieczorem 16 dnia. Nie wiem, czy owulacja była w końcu, bo teraz czytam, że luteina przed owulacją może ją zahamować :(( Na drugi dzień miałam temperaturę 36,6, co też nie jest zbyt dużo jak na mnie. Martwię się, że sobie zaszkodziłam i przepadła szansa na ciążę. Wczoraj (w 17 dniu cyklu) zmierzyłam sobie progesteron i wyszedł 3,90 nl/ml, tak więc nie wiem, czy świadczy on o owulacji, czy może luteina go podniosła, mimo niewystąpienia owulacji. Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Podany przez Panią poziom progesteronu może być zarówno efektem owulacji, jak i przyjętego leku hormonalnego. Podobnie podwyższona temperatura ciała. Trudno stwierdzić jednoznacznie, czy w tym cyklu doszło u Pani do owulacji. Teoretycznie, jeśli przyjęła Pani lek przed owulacją, to faktycznie mogło dojść do zahamowania jej. Jeśli bardzo się Pani tym denerwuje, proszę udać się do lekarza celem wykonania badania USG - ono pomoże wyjaśnić, czy jajeczkowanie miało miejsce.

Pozdrawiam serdecznie!