Czy przebyta ospa i leki mogą wpływać na wyniki badań immunologicznych?

Mam 33 lata. Jest to moja druga ciąża. W 29. tygodniu ciąży zachorowałam na ospę i brałam H***. W 31. tygodniu (czyli 2 tygodnie po rozpoznaniu ospy) zrobiłam badania na toksoplazmozę i otrzymałam następujące wyniki: (dn. 26.05.2010) IgM 0,710 Index (wynik dodatni od 0,60 i powyżej) IgG <1,6 IU/ml (wynik ujemny <1,6) Dodam, że to już było trzecie badanie w kierunku toxo w czasie tej ciąży. Do tej pory IgM i IgG były zawsze ujemne (również przy pierwszej ciąży). Mój lekarz odesłał mnie z tymi wynikami do poradni chorób zakaźnych. Dostałam profilaktycznie R*** 3x3ml, po trzech tygodniach miałam się zgłosić z nowymi wynikami. Zanim jednak przyjęłam pierwszą dawkę R***, w tym samym laboratorium powtórzyłam badania w dniu 29.05.2010 (3 dni później od powyższych): IgG 1,80 IU/ml (wynik wątpliwy) [ujemny <1,6; wątpliwy 1,6 - 2,9; dodatni 3,0 i powyżej] IgM * z komentarzem wynik będzie wydany po wykonaniu testu weryfikacyjnego W obu przypadkach badanie wykonano testem firmy A***, metodą immunochemiczną CMIA na aparacie A***. Po trzech dniach otrzymałam brakujący wynik IgM 0,040 (wynik ujemny <0,55) , a badanie wykonano na aparacie V***. Ginekolog jednak stwierdził, żeby przyjąć R*** i tak też zrobiłam. Minęły blisko 3 tygodnie od pierwszego badania i wykonałam kolejne (w tym samym laboratorium) w dniu 14.06.2010 r.: IgG 1,60 IU/ml (wynik wątpliwy) [ujemny <1,6; wątpliwy 1,6 - 2,9; dodatni 3,0 i więcej] IgM 0,250 Index (wynik ujemny) [ujemny <0,50; wątpliwy 0,50 - 0,59; dodatni 0,60 i więcej]. Badanie wykonano testem firmy A***, metodą immunochemiczną CMIA na aparacie A***. Zgłosiłam się z tymi wynikami do poradni chorób zakaźnych i trafiłam na innego lekarza, który odesłał mnie do ambulatorium patologii ciąży. Tam Pani Doktor stwierdziła, że wygląda jej to na świeże zakażenie i nadal kazała przyjmować R*** oraz zleciła wykonanie badań w laboratorium przez nią wskazanym na IgG, IgM i awidność. Wykonałam je dzisiaj 16.06.2010 i czekam na wynik do dwóch tygodni. Proszę o interpretacją powyższych wyników. Czy przebyta ospa i przjmowanie H****** mogły wpłynąć na wynik? Czy R*** może też wpłynąć na wynik?

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

W związku z tym, że interpretacji powyższych badań dokonali już specjaliści, mający poza wynikami również możliwość Panią zbadać i zebrać odpowiedni wywiad, nie podejmuję się dalszej ich interpretacji. Wynik dodatni IgM świadczy o świeżym zakażeniu i tak też powinien być traktowany.

Infekcja wirusem ospy wietrznej powoduje osłabienie odporności humoralnej organizmu i może wpływać pośrednio na wyniki badań immunologicznych. Również przyjmowanie antybiotyku przeciwko toksoplazmozie może powodować stłumienie infekcji i zmniejszenie się poziomu przeciwciał.

Zalecone postępowanie jest prawidłowe, tzn. w związku ze zwiększonym poziomem IgM powinno się wdrożyć leczenie antybiotykiem. Należy podkreślić, że antybiotyk ten jest w pełni bezpieczny dla matki i dziecka.

Proszę być dobrej myśli i poddać się dalszemu postępowaniu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.