Czy przesunięcie miesiączki spowodowane jest stresem, chorobą czy ciążą?

Witam serdecznie,
mam 21 lat i jedno dziecko, mam obawy co do miesiączki, która pojawiła się dwa razy w miesiącu, 4 listopada a później 26 listopada i mam obawę, że jest to objaw ciąży.
Kochałam się z partnerem, niby nie spuścił mi się do środka, ale zawsze mogło coś się dostać. Teraz mam same żółte plamienia, czy przesunięcie miesiączki spowodowane jest stresem, chorobą czy ciążą?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

To zależy, czy krwawienia rzeczywiście miały charakter miesięczny. W okresach wytężonego wysiłku, braku odpoczynku i stresu może dochodzić do skrócenia cyklu nawet do tego stopnia, że miesiączka występuje dwa razy w miesiącu.

Krwawienie może mieć również inne, pozahormonalne przyczyny, szczególnie jeśli występuje w sposób nieregularny i towarzyszą mu dodatkowo żółte upławy. Może być ono wynikiem infekcji, zmian na szyjce macicy czy mięśniaków w samej macicy.

Czasem w środku cyklu występuje tzw. plamienie owulacyjne, towarzyszące jajeczkowaniu. Wreszcie może to być krwawienie implantacyjne, towarzyszące początkowej ciąży. Powinna Pani wykonać test ciążowy.
Jeśli nieregularne krwawienia będą się powtarzać, powinna się Pani udać do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!