Czy przewlekłe drażnienie znamion może prowadzić do ich zezłośliwienia?

Chciałam się dowiedzieć czy przewlekłe drażnienie znamion może prowadzić do ich zezłośliwienia, bo spotkałam się z wypowiedziami że nie ma na to jednoznacznych dowodów? I co w ogóle należy rozumieć pod pojęciem przewlekłego drażnienia

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Dokładnie to samo mogę powiedzieć, nie ma na to bezpośrednich dowodów. Przewlekłe draznienie może prowadzić do permanentnego stanu zapalnego co może predysponować do zeslosliwienia.

O przewlekłym drażnieniu myślimy w przypadku ocierania przez bieliznę i w przypadku zmian na stopach. Obecnie uważa się, że przewlekłe drażnienie nie ma znaczenia. Najbezpieczniej jednak znamiona kontrolować i jeśli są jakieś wątpliwości znamiona usunąć.