Czy przy leczonej niedoczynności tarczycy jest szansa na to, że schudnę?

Mam 40 lat, miesiąc temu wykryto u mnie niedoczynność tarczycy przy innych badaniach. Mianowicie niedokrwistości, spowodowanej brakiem żelaza, ktorego nie mogę przyjmować, bo np. po zastrzykach fatalnie się czuję i powiększają mi się węzły chłonne. Biorę leki na niedoczynność (po nich też kiepsko się czuję) i nadal przybieram na wadze. Kiedy to się zmieni i czy w ogóle mam szansę na to, żeby schudnąć?

40 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest zmniejszony metabolizm, co za tym idzie, przybieranie na wadze. Innymi kluczowymi objawami są osłabienie, zaburzenia koncentracji, zimna skóra, spadek częstości bicia serca, spadek ciśnienia tętniczego krwi itp.

Leczenie niedoczynności prowadzi się, podając substytucyjne dawki hormonów tarczycy (których jest za mało w tej chorobie). Prawidłowo prowadzone leczenie powinno doprowadzić do wycofania się opisanych wyżej objawów, w tym przybierania na wadze. Istnieje możliwość, że dawki leków przepisane aktualnie, są niewystarczające. Można to sprawdzić, oznaczając hormony tarczycy: TSH, fT3, fT4. Należy też pamiętać o tym, że przybieranie na wadze, nie koniecznie musi być związane z niedoczynnością, ale też z np. zmianą przyzwyczajeń żywieniowych, zmniejszeniem codziennego wysiłku fizycznego itp.

Polecam porozmawiać o swoim problemie z lekarzem rodzinnym/internistą. Po zebraniu wywiadu i zbadaniu, lekarz ma większą możliwość postawienia odpowiedniego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego postępowania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.