Czy przy trądziku można używać samoopalacza?

Witam. Mam 30 lat i jestem meżczyzną, który od 10 lat walczy z trądzikiem. Mając 20 lat lekarz przypisywał mi T***, którą brałem dość długi okres czasu, ale to mi nie pomagało, wiec zaprzestałem tej kuracji. Potem przez długie lata próbowałem chyba wszystkiego - inne antybiotyki, kremy, maści. Z leków nie brałem jedynie R***, bo jestem chory na lekką leukopenię, a ten lek jest zbyt mocny dla mnie. W 2009 roku wybrałem 6 laserów (1 zabieg 300 zł) na twarz w prywatnej klinice dermatologicznej i efekt nie był dla mnie taki jakiego bym oczekiwał. W tym roku od lutego zaczęło mnie znowu bardzo mocno atakować (czoło, policzki i to zawsze prawie w tym samym miejscu), obecnie kończę brać antybiotyk U*** (kuracja 5-tygodniowa ) i używam D***. Trądzik znacznie ustąpił, choć wyskakują pojedyńcze pryszcze, ale nie ma już ich tak wiele - to i tak jest ich zbyt wiele jak dla mnie. Mój trądzik to odmiana ropna, więc chyba ta najgorsza. Do mycia twarzy używałem też chyba prawie wszystkiego, z tego obecnego jestem wyjątkowo zadowolony, bo nie wysusza skóry. Na walkę z trądzikiem wydałem mnóstwo pieniędzy i jak do tej pory nie znalazłem złotego leku na niego:( Jeździłem do Poznania, do Akademii Medycznej na badania, żeby zrobić sobie autoszczepionkę, ale wymaz pobrany z pryszcza nie wykazał żaadnej bakterii. Co kilka lat robię wymaz z pryszcza i antybiogram, bo uważam, że bez tego nie da sie odpowiednio walczyć z trądzikiem. Dodam jeszcze, że nie palę papierosów, nie jadam pikantnych posiłkow i ogólnie zdrowo sie odżywiam :) Moje pytanie jest takie: czy mogę używać samoopalacza, bo chciałbym trochę "zbrązowić" buzię, aby te czerwone plamy po pryszczach były mniej widoczne, bo czasem potrzebują 2 m-cy aby całkowicie nie było ich widać? Teraz używam na te plamki kremu i  faktycznie zaczerwienienia skóry szybciej sie goją:) W moim przypadku opalanie i solarium odpada, bo pogarszają sprawę (na początku jest ok, ale potem zmasowany atak pryszczy). A może są inne, lepsze kremy lub maści na te zaczerwienienia? Czy może Pani Doktor ma jakieś rozwiązanie mojego problemu z trądzikiem? Za pomoc byłbym bardzo wdzięczny. Jeśli ktoś ma jakies pytania do mnie, to podaję mój e-mail: pawlo.666@interia.pl Pozdrawiam, Paweł:)

Witam.

Odpowiadając na Pana pytanie - jak najbardziej może Pan używać samoopalacza i nie powinien mieć on wpływu na trądzik.

Co do innych metod leczenia, to może warto byłoby rozważyć, mimo wszystko, izotretynoinę doustnie + częste kontrole morfologii krwi (lek ten głównie powoduje zmiany w układzie lipidowym, rzadko obserwuje się zmiany w morfologii)? Ewentualnie sugerowałabym włączenie preparatu zawierającego izotretynoinę miejscowo.

Dodam jeszcze, że obecnie odchodzi się od wszelakich autoszczepionek, gdyż nie ma to żadnego uzasadnienia.

Pozdrawiam.

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.

O solarium proszę nie myśleć, pogorszy ono stan skóry i szybciej skóra się po nim starzeje również.