Czy przy wysokim ciśnieniu wewnątrzgałkowym (podejrzenie jaskry) można uprawiać sport?

Mój syn ma 14 lat, ma podwyższone ciśnienie (24,1), zagłębienia w tarczy nerwu i nieprawidłowe OCT. Trenuje piłkę nożną. Czy dalej będzie mógł grać?

KOBIETA ponad rok temu

Witamy!

Informacje na temat wpływu sportu na ciśnienie wewnątrzgałkowe są sprzeczne. Po pierwsze ruch i aktywność fizyczna mają dobry wpływ na metabolizm oraz zapobiegają wystąpieniu jaskry, a już istniejącą spowalniają. Jednakże wiadomo, że w czasie silnych wysiłków ciśnienie w gałce ocznej wzrasta.

O ile w przypadku zwykłej rekreacyjnej formy aktywności fizycznej nie byłoby wątpliwości, że jest korzystna, o tyle w przypadku poważnych sportów wyczynowych może pojawić się problem, po pierwsze ze wzrastającym ciśnieniem śródgałkowym, a po drugie występuje ryzyko urazów, które prowadzić mogą do ostrego ataku jaskry.

Bardzo ważne jest, by w takim razie Pani syn miał stałego okulistę. Po pierwsze oceni on, jak sport może wpłynąć na zdrowie akurat Pani syna, a po drugie w przypadku pojawienia się nawet drobnych zmian w oku na pewno szybko je zauważy i zdiagnozuje.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl