Czy przy wytrysku wstecznym po usunięciu prostaty można zajść w ciążę?

Mój parnter ma obecnie 40 lat. 5 lat temu usunięto mu prostatę - ze względu na przerost tego gruczołu. Obecnie dość często ma wytrysk wsteczny, a kiedy ma normalny, jest on bardzo skąpy (mała jego ilość). Czy możemy jeszcze liczyć na możliwość zajścia w ciążę? Czy można jakoś sprawdzić jego płodność? Czy pozostaje nam in vitro? Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowna Pani,

Pani partner najprawdopodobniej ma zdrowe plemniki (nic Pani nie wspomniała o chorobach jąder), więc jest zdolny do zapłodnienia. Jednakże będzie ono bardzo utrudnione, szansa na zajście w ciążę przez Panią przy normalnym stosunku, jest bardzo mała. W państwa przypadku metody wspomaganego rozrodu mogą okazać się konieczne, ale wydaje mi się, że skuteczne będą już metody prostsze i mniej inwazyjne niż in vitro.