Czy przybranie na wadze jest powodem swędzenia bliny po operacji żołądka?

Witam! Mam pewien problem. 8 miesięcy temu miałem operację żołądka (usunięcie części żołądka z guzem złośliwym). Mam bliznę od mostka aż do około 5 cm za pępek (23 szwy), szerokość od 0,5-1 cm. Dwa miesiące temu już przestałem chodzić w pasie ściągającym brzuch. W szpitalu powiedzieli, że po pół roku mogę go odstawić i chodzić bez pasa, ale od tamtej pory czasami mnie swędzi blizna i skóra wzdłuż blizny, a nawet w najszerszym miejscu boli pod koniec dnia. Od operacji przytyłem 15 kg (sporo). Czy ma to jakiś wpływ na bliznę? Mam siedzący tryb pracy i czy w tej sytuacji mogę używać pas wibracyjny i czy powinienem używać jakiś maści? Dziękuję.

Prawdopodobnie właśnie objawy jakie Pan opisuje są związane ze zwiększeniem Pana wagi ciała co powoduje rozszerzanie i naciąganie się blizny pooperacyjnej. Pas wibracyjny raczej nie przyniesie tu żądnego efektu i nie polecałbym go. Trzeba wyrównać wagę ciała przez odpowiednią, ubogokaloryczną dietę oraz aktywny tryb życia. W przypadku rozległych blizn zaleca się stosowanie maści lub żeli z zawartością silikonu (np. Dermabliz, Veraderm czy Dermatix) wcieranych systematycznie ruchem masującym (po 5 minut) 2 razy dziennie przynajmniej przez 3 miesiące.