Czy przyjmowanie leków ma wpływ na moją nerwicę?

  Witam, Mam nerwicę wegetatywną i elementy nerwicy lekowej, tak ustaliła moja pani psycholog. Od ok 10 lat mam przeróżne objawy mojej nerwicy i na przestrzeni tego czasu wiele się zmieniło. Aktualnie najbardziej dokuczają mi duszności. Mimo psychoterapii niewiele się zmieniło. Mam też zespół policystycznych jajników, na który leczę się już dość długo. Wiem, że choroby te są powiązane, ale czy uda mi się pokonać nerwicę jeśli mam PCO? Czasem mam wrażenie, że moje nerwy się ujawniają bez względu na to, czy się denerwuję, czy nie i czy mam jakieś przejścia, czy nie. Z moich obserwacji wynika, że jeśli wezmę jakieś leki to wtedy zaczynają się moje duszności, np. gdy zaczęłam brać leki hormonalne po przerwie zaczęły się duszności, kiedy zaczęłam brać leki na zespół jelita wrażliwego było tak samo, brałam leki na żylaki - sytuacja się powtórzyła. Bardzo chciałabym się dowiedzieć czy jest jakaś zależność miedzy braniem jakichkolwiek leków, a pobudzeniem objawów nerwicowych i jaki ma wpływ pco na moją nerwicę i na możliwość poradzenia sobie z nią?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Uważa się, że zaburzenia lękowe i depresyjne dość często towarzyszą zespołowi policystycznych jajników (PCOS). Stwierdzono występowanie tego typu zaburzeń u ok. 30-40% kobiet leczonych z powodu PCOS. Dokładny patomechanizm nie jest znany, mogą mieć znaczenie nie tylko zaburzenia hormonalne (m.in. podwyższony poziom testosteronu), ale i czynniki psychologiczne oraz genetyczne. W tej sytuacji wskazane jest jednoczesne leczenie przez ginekologa i endokrynologa oraz psychiatrę.
Depresję i lęk można i trzeba skutecznie leczyć. Lekarz psychiatra powinien wziąć w tym przypadku pod uwagę możliwość interakcji lekowych oraz ewentualny wpływ części leków przeciwdepresyjnych na masę ciała. Odpowiednia farmakoterapia zaburzeń depresyjno-lękowych jest dla Pani szczególnie ważna, jeśli sama psychoterapia nie przynosi zadowalających efektów.
Wymieniane przez Panią leki mają odmienne mechanizmy działania, więc należy przypuszczać, że nie wywołują one objawów w mechanizmie biologicznym. Być może sam fakt zażycia dodatkowego leku uruchamia Pani przekonania i myśli dotyczące zagrożenia lub bezradności, co przyczynia się do wywoływania objawów somatycznych lęku.
Nerwicę towarzyszącą PCOS można pokonać- oprócz psychoterapeuty powinien w tym Pani pomóc psychiatra.

Serdecznie pozdrawiam

Witam,

W leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie