Czy przyjmowanie progesteronu w ciąży może wpływać na orientację seksualną dziecka?

Dzień dobry!

Pytanie może a raczej na pewno głupie, ale mnie trapiące, więc muszę zapytać. Jestem w ciąży, ciąża od początku zagrożona. Raz było lepiej raz gorzej, ale generalnie bardzo oszczędny tryb życia, dużo leżenia, leki itp. Ciąża pierwsza, wystarana i oczekiwana. Tak więc, jako że od samego początku są komplikacje, to dużo się martwię i myślę o ciąży, a że muszę leżeć, to nawet nie mam za bardzo czym się zająć, żeby nie myśleć... Ponad pół ciąży brałam dużą dawkę progesteronu i też inne leki, no i cały czas rozmyślam, a to czy nie za dużo tych leków - chociaż pewnie bez nich ciąży by nie było, więc w sumie niby dobrze, a to czemu mi się taka ciąża trafiła, przecież dbałam o siebie i takie różne. No ale zawsze coś tam mnie trapi i czymś się martwię.

No i to jest troszkę głupie, bo o zdrowie dziecka się nie martwię, znaczy martwiłam się o to przez połowę ciąży, ale jakoś nabrałam takiej pewności, że wszystko jest dobrze. Badania wychodzą dobre, dziecko dobrze się rozwija, więc pod tym względem mam pozytywne myślenie. Martwi mnie natomiast to, że wyczytałam, iż kobiety przyjmujące progesteron w ciąży oraz przeżywające stres (tylko nie wiem, czy to moje zamartwianie się należy do stresu?), mogą urodzić dziecko, a właściwe syna o orientacji homoseksualnej?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Zażywanie progesteronu podczas ciąży nie ma wpływu na orientację seksualną dziecka. Pozdrawiam!