Czy rak piersi jest dziedziczny?

Witam. Moja mama w 5 lat temu (w wieku 50 lat) zachorowała na raka piersi. Mam 20 lat. Czy rak piersi jest dziedziczny? I od którego roku życia przysługują mi bezpłatne badania (tj cytologia, mammografia). Oprócz tego biorę tabletki antykoncepcyjne (Microgynon21). Czy może mieć to jakikolwiek wpływ jeżeli chodzi o podwyższenie ryzyka wystąpienia nowotworu?

rak piersi bywa dziedziczny, statystycznie ocenia się to na ok 10% przypadków, nieZALEŻNIE OD DZIEDZICZNOŚCI, ISTNIEJE TEŻ OKREŚLENIE RODZINNEJ SKŁONNOŚCI

Lek. Marta Gryszkiewicz

Istnieją typy nowotworów piersi, które są dziedziczone. Dzieje się to za sprawą mutacji genów BRCA1 i 2. Mammografia refundowana jest po ukończeniu 40 roku życia. Cytologia między 25 a 59 rokiem życia. Jeśli jest Pani aktywna seksualnie sugeruję wykonanie tego badania już teraz i powtarzać je systematycznie minimum raz na dwa lata. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika i endometrium (raka trzonu macicy). Jeśli chodzi o korelację między zażywaniem doustnych środków antykoncepcyjnych a rakiem piersi polecam lekturę artykułu pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-a-rak-piersi