Czy rak prostaty jest zaraźliwy?

Witam! Mój partner ma problemy z prostatą, na tym etapie badań wiem, że jest to poważny przerost prostaty, jednak nie ma potwiedzenia jeszcze czy jest to nowotwór. Ostatnio zetknęłam sie z taką informacją: "Najnowsze badania sugerują, że najbardziej złośliwa forma nowotworu może mieć podłoże wirusowe. W 25% próbek pobranych od pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem gruczołu krokowego wykryto retrowirus zwany XMRV. Kiedy wirus wnika do komórki, wbudowuje się w chromosomy i jeśli trafi tam na gen sterujący cyklem komórkowym może spowodować raka. Nie jest to pierwsze takie doniesienie. Udowodniono już, że niektóre postacie białaczki oraz nowotwory szyjki macicy są wywoływane przez wirusy." Bardzo prosze o informację, czy gdyby okazało się, że jednak partner ma raka prostaty to czy sex jest bezpieczny? Czy ja jestem bezpieczna, tzn. czy jakieś komórki rakowe przez spermę mogą dostać się do mojego organizmu, powodując np. raka szyjki macicy??? Dziekuję za odpowiedź. Pozdrawiam. Marta
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Pani Marto!

Doniesienia o istnieniu wirusa XMRV i jego wpływie na częstość występowania raka prostaty są na razie świeże i nie do końca udowodnione. Póki co, są to jedynie podejrzenia i dopiero z czasemi mogą się one okazać prawdziwe lub nie. Tym bardziej nie wiadomo jaki ten wirus mógłby mieć wpływ na inne narządy oraz jaką ma zakaźność.

Dlatego też musimy rozważyc Pani sytuację trochę hipotetycznie, poprzez porównanie do innego, znanego medycynie wirusa. Udowodnione działanie onkogenne ma wirus brodawczaka ludzkiego HPV, który odpowiada w 95% za powstawanie u kobiet raka szyjki macicy. Nie wykazano za to innych właściwości tego wirusa. Co za tym idzie - mężczyźni, którzy uprawiali seks z zakażonymi kobietami, mogli stać się jego nosicielami i zakażać kolejne swoje partnerki (spać z kimś, to tak jak spać z jego wszystkimi poprzednimi partnerami), ale sami nie mogli zachorować (nie mają odpowiedniego narządu, czyli w tym wypadku szyjki macicy).

Jeżeli wirus XMRV powoduje raka prostaty, to prawdopodobnie sytuacja będzie podobna do powyższej, tylko odwrotnie. Kobiety będą nosicielkami, ale same nie zachorują z powodu braku prostaty. Jednak do momentu otrzymania ostatecznych wyników badań naukowych nad XMRV, nie będziemy w stanie odpowiedzieć na to pytanie z całkowitą pewnością.