Czy robić przerwę pomiędzy opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych po wystąpieniu luźnych stolców?

Witam serdecznie! Ostatnio wystąpiła u mnie następująca sytuacja. Na która otrzymałam odpowiedź na Państwa portalu: Tabletki przyjmuję zawsze o godzinie 21.00. W ostatni dzień drugiego tygodnia przyjmowania tabletek odbyłam stosunek (była to niedziela). Natomiast w poniedziałek (czyli w pierwszy dzień trzeciego tygodnia) obudził mnie ból żołądka - jednak nie było żadnych nudności, jedynie oddałam luźny stolec (13 godzin po przyjęciu tabletki), jednakże wiem, że nie zalicza się to jako biegunka (co oznacza, że nie powinno wpłynąć to na antykoncepcję). Ból żołądka towarzyszył mi cały dzień, ale nie było już żadnej biegunki ani wymiotów. Na drugi dzień żołądek bolał mnie nadal i również tym razem oddałam luźny stolec (16 godzin po wzięciu tabletki), postanowiłam więc zaparzyć liść mięty pieprzowej - do zaparzenia w saszetkach (dowiedziałam się, że nie wpływa on na antykoncepcję) i po wypiciu 2 szklanek naparu ból stopniowo ustępował. Odnośnie tej sytuacji otrzymałam już odpowiedź na Państwa portalu - powinnam normalnie rozpocząć przerwę, jednak teraz chciałabym napisać, co się działo po otrzymanej odpowiedzi. Mianowicie w środę stolec był normalny, ale w czwartek pojawił się luźny stolec, w piątek nie było go w ogóle, a w sobotę pojawił się znowu (jednak było to w dużym odstępie czasu, w obu sytuacjach po upływie ok. 10 godzin). Myślę, że może to być spowodowane tym, że po prostu za szybko zjadłam ciężkostrawną potrawę - a mam dosyć wrażliwy żołądek. Ale czy takie luźne stolce mogły osłabić antykoncepcję? W piątek odbył się także stosunek, czy mam powód do zmartwień? Czy normalnie rozpocząć przerwę pomiędzy opakowaniami tabletek? Pozdrawiam serdecznie
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam ponownie!

Wszystkie opisywane przez Panią dolegliwości gastryczne pojawiają się u Pani w bezpiecznym przedziale czasowym, tj. 4 godziny po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej. Można mieć zatem pewność, że tabletka została całkowicie zmetabolizowana i wykazuje swoje działanie antykoncepcyjne. Nie ma zatem powodu do obaw o ewentualne zniesienie zabezpieczenia.

Chciałabym również zwrócić Pani uwagę na 2 kwestie. Pierwsza to taka, że ryzyko niewchłonięcia tabletki występuje tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia ostrej biegunki w przeciągu pierwszych 4 godzin. Późniejsze wystąpienie luźnego stolca lub wymiotów nie wpływa na antykoncepcję.
Po drugie należy rozróżnić luźny, papkowaty stolec od ostrej biegunki, która wiąże się z szybkim pasażem jelitowym (tzn. przyjęcie pokarmu lub napoju powoduje szybkie wydalenie go z organizmu).

W obecnej sytuacji nie ma zatem wskazań do nie wykonywania 7-dniowej przerwy, choć jeśli to Panią w jakiś sposób uspokoi to warto się nad tym zastanowić. Nie ma jednak bezwzględnych medycznych wskazań do tego typu postępowania.

Na koniec proponowałabym Pani również przyjrzeć się swojej diecie i ustalić przyczynę codziennego rozwolnienia. Warto na jakiś czas ograniczyć produkty typu fast-food i napoje gazowane. Dieta powinna być za to bogata w surowe warzywa i owoce oraz pieczywo pełnoziarniste. Być może zbilansowanie codziennej diety pozwoli Pani unormować wypróżnienia.

Pozdrawiam